Leczenie ostrogi piętowej może przebiegać w różny sposób – choćby w zależności od tego, jak bardzo zaawansowany jest stan zwyrodnienia. Oprócz metod terapii u specjalistów, istnieje także kilka powszechnie znanych technik leczenia domowego.
Co to jest ostroga piętowa
Ostroga piętowa powstaje wtedy, gdy w rozcięgnie podeszwowym dojdzie do nieprzyjemnego stanu zapalnego i odkładania się wapnia. Skutek widoczny jest na zdjęciu rentgenowskim bądź badaniu USG – zwyrodnienie przypomina hak (o długości kilku mm) i powoduje odczuwanie bólu. Najpierw dotyczy on pierwszych minut podczas poruszania się, jednak rozwój schorzenia sprawia, że za jakiś czas objawy pojawiać się będą nawet w czasie relaksu czy odpoczynku. Ból jest wtedy dość trudny do zniesienia, dlatego lepiej zareagować od razu, w początkowej, nieco jeszcze łagodnej fazie. Ortopeda powinien obejrzeć stopę i zlecić przeprowadzenie odpowiednich badań w celu diagnozy (USG, RTG).
Domowe sposoby na ostrogę piętową
Gdy badania potwierdzą to, że rzeczywiście w stopie wytworzyła się ostroga piętowa domowe leczenie może iść w parze z tym, co zaleci specjalista. Sposoby naturalne, szczególnie chętnie praktykowane w takich schorzeniach, to przede wszystkim okład z kapusty i lodu oraz moczenie nóg w wodzie z sodą oczyszczoną. Dobrze sprawdza się także masaż, który pobudzi krążenie – można wykorzystać w tym celu oliwę lub olejki do aromaterapii.
Nieco kontrowersji wywołuje na pewno praktykowane wciąż przez wielu pacjentów leczenie ostrogi piętowej moczem. Urynoterapia nie ma co prawda potwierdzenia naukowego, jednak spora grupa osób jest zdania, że smarowanie zmiany na ciele moczem może przyspieszyć jej gojenie.
Na leczenie ostrogi piętowej sposobami naturalnymi składa się również odpowiednia dieta, która zawierać będzie wszystkie niezbędne elementy odżywcze, a zwłaszcza wskazane w tym czasie witaminy oraz bor i potas. W przypadku otyłości lub nadwagi, należy rozpocząć proces pozbywania się nadmiaru kilogramów w celu odciążenia stopy. Bardzo istotna jest także zmiana obuwia na jak najwygodniejsze – noszenie nieodpowiednich butów to jedna z głównych przyczyn ostrogi piętowej. Warto odwiedzić sklep rehabilitacyjny i zakupić wkładki, które zmniejszą nieco ból podczas chodzenia.
Leczenie ostrogi piętowej
Terapia ostrogi piętowej musi odbywać się pod opieką lekarza. Ortopeda przepisze odpowiednie środki farmakologiczne – mogą być to doustne leki o działaniu hamującym ostry ból i stan zapalny, a także, szczególnie w cięższych przypadkach, również sterydowe zastrzyki.
Oprócz farmakoterapii, na minimalizowanie zapalenia w pięcie dobrze działa również fizykoterapia i kinezyterapia. Największą, bo aż 85-procentową skuteczność wykazuje w tym zakresie leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową. Tego rodzaju metoda składa się z kilku sesji (czasem potrzeba ich trochę więcej), wykonywanych mniej więcej raz na tydzień. Podobnie jest z użyciem laserów wysokoenergetycznych. Tu również odstępy między zabiegami wynoszą kilka dni. Wielu lekarzy radzi, by obie metody łączyć ze sobą. Można ponadto zdecydować się na terapię ultradźwiękami.
Kinezyterapia to z kolei rodzaj leczniczej rehabilitacji, która bardzo potrzebna jest podczas wszelkich dolegliwości ortopedycznych. Fizjoterapeuta przedstawia pacjentowi poszczególne ćwiczenia, natomiast obowiązkiem chorego jest przestrzeganie regularności w wykonywaniu ich w domu. Ćwiczenia kinezyterapeutyczne przy ostrodze piętowej nie są ani trudne, ani bolesne, nie zabierają też zbyt dużo czasu, za to mogą bardzo korzystnie wpłynąć na proces gojenia się zmiany, który trwa niekiedy nawet do 3 miesięcy.
Po więcej informacji odwiedź: https://ostrogapietowa.net.pl/