Kleszcz u psa

Spacer z psem może się skończyć dla niego przykrymi konsekwencjami, w szczególności gdy pies porusza się po terenach zielonych, pełnych krzewów i wysokich traw. Jest to związane z ryzykiem zaatakowania przez kleszcze, które przenoszą bardzo groźne schorzenia, takie jak borelioza lub kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Dlatego tak niezwykle ważne jest codzienne dbanie o psa nastawione na profilaktykę, jak i szybkie reagowanie w przypadku pojawienia się kleszcza.

Jak sprawdzić, czy pies nie przyniósł ze sobą kleszcza?

Jak szukać kleszcza u psa? Po każdej dłuższej wizycie na świeżym powietrzu, należy dokładnie obejrzeć ciało psa, zwracając szczególną uwagę na okolice karku, szyi, pach oraz pachwin. Są to miejsca, w których skóra psa jest najcieńsza. Gdy kleszcz nie zostanie mimo tego zauważony, po około 7 dniach od jego wbicia się w ciało można zauważyć bardzo charakterystyczne objawy, takie jak: osłabienie i brak apetytu, wysoka gorączka oraz ciemny mocz o kolorze herbaty. Oprócz prób odszukania kleszcza i usunięcia go, wykonuje się wówczas także badania krwi, które mają potwierdzić lub wykluczyć zakażenie psa jedną z chorób wywoływanych przez kleszcze.

Jak usunąć kleszcza u psa?

Kleszcze wkręcają się w skórę psa w ruchu zgodnym z ruchem wskazówek zegara, dlatego należy je usuwać poprzez ich wykręcanie w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, korzystając z takich narzędzi, jak chociażby pęseta. Za pomocą pęsety, kleszcza chwyta się tuż przy skórze i wykręca się go. Wykręcanie kleszcza powinno być energiczne, ale jednocześnie nie można go ścisnąć zbyt mocno, gdyż w ten sposób do ciała psa mogą się przedostać płyny kleszcza, wywołujące infekcję. Po wyjęciu kleszcza z ciała psa, miejsce, w którym się on znajdował należy starannie zdezynfekować, a zwierzę obserwować przez kilka najbliższych dni. W przypadku pojawienia się nieprawidłowości w jego zachowaniu lub zmian na skórze, należy udać się do weterynarza.

Czego unikać przy usuwaniu kleszcza z ciała psa?

Przy usuwaniu kleszcza z ciała psa należy unikać stosowania różnego rodzaju środków chemicznych, a także alkoholu czy masła, gdyż może to wzbudzić u kleszcza chęć wydalenia do krwi groźnych patogenów.

Czy można zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Ze względu na to, że ciało psa jest odsłonięte, ryzyko ugryzienia przez kleszcza jest w jego przypadku wyższe, niż u człowieka. Istnieją na szczęście sposoby na to, by kleszcze u psa nie pojawiały się zbyt często nawet wtedy, gdy to zwierzę bardzo często bawi się na terenach zielonych.

Wśród środków ochrony psa przed atakiem kleszcza należy wymienić w pierwszej kolejności preparaty typu spot-on. Są to preparaty w formie kropelek, które wylewa się na kark psa. Wystarczy stosować je średnio raz na miesiąc, by spowodować, że ugryzienie psa przez kleszcza będzie możliwe tylko w sporadycznych przypadkach, gdyż kleszcz skutecznie będzie odstraszany przez taki preparat. Innym sposobem na uniknięcie problemu, którym jest kleszcz u psa, może być także zakup specjalnej obroży przeciwkleszczowej. Taka obroża jest w stanie chronić psa nawet przez okres 7 lub 8 miesięcy.

3 replies on “Kleszcz u psa”

  1. wianka napisał(a):

    od samego początku sezonu kleszczowego wsmaruj w skórę psa fiprex spot on, jest też w sprayu, bardzo skuteczny środek, mimo, że chodzimy dużo po łąkach, lasach itp. nie miał mój pies kleszcza ani jednego.

  2. peach napisał(a):

    Dobry jest ten fiprex spot on, działa i u mojego psa, wcześniej stosowałam inne środki , obrożę też ale zdarzały się przy tym kleszcze. Teraz mamy z nimi spokój.

  3. reszka napisał(a):

    Swego psa zabezpieczam fiprexem, to bardzo skuteczny spot on, nie ma w ogóle kleszczy. Kiedyś mój pies niestety po kleszczu tak zachorował, że musieliśmy go uśpić. Teraz nowego psiaka chronię jak mogę od tego paskudztwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *